Какво да правим със строителните и органични отпадъци.

Как да рециклираме?

Как се рециклират отпадъците в България? Изгарят се, а топлинната енергия се използва за отопление. Домакински уреди, мебели, автомобили се демонтират за по -нататъшно производство. В близост до всяка  къща можете да видите различни пластмасови контейнери, където се съхраняват три вида отпадъци:

  • храна
  • домакински
  • ненужни вещи

Така виждаме, че изхвърлянето и извозването на отпадъци започва у дома и всеки гражданин допринася за опазването на околната среда и рециклирането на отпадъци.

Така ще се научим да рециклираме отпадъци по такъв начин, че дори правят строителни материали от органични отпадъци.

 

Прецизно рециклиране на отпадъци в България

В отговорността за изхвърлянето на промишлени отпадъци пада върху предприятията, а битовите отпадъци се падат върху властите. Уредите, електрониката и мебелите също се изхвърлят по специален начин. За да направите това, можете да се свържете с производителя, да платите и да му предадете за рециклиране. Вторият вариант е да платите данък, да вземете стикер и да изнесете боклука на определеното място. Не можете да изхвърлите счупена пералня, без да платите пари. За това има глоба. Такава система, освен че рационализира процеса на събиране, носи печалба на бюджета.

Не всички отпадъци обаче могат да се рециклират. Това са стъклени бутилки, отпадъчна хартия, пластмаса, от които се правят нови бутилки, дрехи и строителни материали. Повечето от отпадъците се унищожават термично.

Използването на технология за изгаряне с плазмен поток унищожава токсините и предотвратява отделянето на катран, което прави този метод екологичен. В допълнение към основната си функция, такива фабрики генерират енергия за себе си и за външна продажба. Продуктът от работата на такива фабрики е пепелта. Той е търсен в строителната индустрия. От него например се създават боклукови острови. Страни в рециклирането и извозването на отпадъците е с голям приоритет.